Ismerd fel, és győzd le a lábgombát!
A lábgomba kezelése azért fontos téma, mert a leggyakoribb gombás fertőzések közé tartozik. Mire ezt a cikket végigolvasod, biztos, hogy másképp fogsz nézni ezekre a lábbelikre: műbőr cipő, zárt sportcipő, bakancs és gumicsizma. Ha valamelyiket rendszeresen, akár hosszú órákon keresztül hordod, érdemes mielőbb lecserélned vagy legalábbis korlátoznod a használatukat! Ugyanis azokban a cipőkben, melyek kevésbé vagy egyáltalán nem szellőznek, a lábad könnyen izzadni kezd, és a lábgomba pont az ilyen meleg és nedves helyeket szereti. Lássuk, mit kell tudnod a lábgombáról, hogyan tudod megelőzni, időben felismerni és végérvényesen legyőzni!
Mutatjuk, hogy mit érdemes csinálnod!
Mi a lábgomba?
A lábgomba – latinul tinea pedis – a lábfej és a lábujjak dermatofiták okozta bőrfertőzésének hétköznapi megnevezése. Atlétalábnak is szokták hívni, ami onnan ered, hogy a lábgombát nagyon könnyen el lehet kapni olyan helyen, ahol gyakran megfordulnak a sportolók és az atléták. Ilyen hely például az uszoda, a közös öltöző vagy a zuhanyzó. A lábgomba ugyanis nagyon kedveli a párás, meleg és fülledt helyeket. Így akár a cipőnkben és a lábunkon is vígan tenyésznek. Fő típusai a tinea (fonalas gombák) és a candida (élesztőgombák).
Hol jelenik meg a lábadon?
A lábgomba tipikusan a lábujjak közötti területet támadja meg, de kialakulhat a talpon vagy a lábfej oldalán is. Fontos tudni, hogy elég gyorsan átterjedhet a körmökre, ugyanúgy, ahogyan a körömgomba is veszélyezteti a láb többi bőrfelületét.
Ráadásul bárki elkaphatja, de leginkább a fertőzöttel egy háztartásban élő személyek vannak veszélyben. Fontos megelőzni, illetve az első tüneteket még időben felismerni, hogy mielőbb tudd kezelni!
Így előzd meg a lábgombát!
A lábgomba rendkívül fertőző és a fertőzött bőrrel, felületekkel vagy tárgyakkal történő érintkezés útján, valamint közös használatú tárgyak, például törülköző, ágynemű vagy ruhadarabok közvetítésével is terjedhet.
Fontos, hogy sose hagyd vizesen a lábadat, az ujjaid közét is mindig alaposan töröld szárazra. Erre különösen akkor kell figyelned, ha éppen gyenge az immunrendszered, gyógyszeres kezelés alatt állsz vagy cukorbetegséged van.
Néhány jó tanács:
- – Ne járj mezítláb nyilvános öltözőben, zuhanyzóban és az uszodában, legyen rajtad fürdőpapucs vagy szandál!
- – Mindig gondosan szárítsd meg a lábad, különösen a lábujjaid között!
- – Naponta, ezen kívül meleg időben vagy sportolás után is válts zoknit!
- – Műszálas helyett válassz pamut, selyem vagy gyapjú zoknit!
- – Otthon vedd le a cipődet, hogy a lábad szellőzhessen!
- – Lehetőség szerint viselj szandált!
- – Gyakran mosd ki a törülköződ, és ne használd másokkal közösen!
A lábgomba tünetei
Lábápolás közben érdemes végignézni a talpaidat, mert ha időben észreveszed a kialakulóban lévő tüneteket, akkor sokkal gyorsabb és könnyebb lesz a lábgomba kezelése.
Egyértelmű jelek:
Viszkető foltok: Egyik legelső jel, ha a lábadon apró, hámló, piros, esetleg viszkető folt jelenik meg. Az is lehet, hogy nem apró folt, hanem nagyobb bőrfelületre kiterjedt pirosodást vagy bőrszárazságot tapasztalsz, ami ráadásul még viszket is.
Hámlás: A lábujjak között megjelenő hámló, vörös folt már egyértelmű tünet lehet. Ez akár pikkelyessé is válhat, és kiterjedhet az egész a lábfejre is.
A lábujjközök és a lábfej gombásodása átterjedhet a talpadra és a körmeidre is, és bizony ez fordítva is igaz. A körömgomba jeleire is fontos figyelned, melynek egyik jele a körömlemez sárgulása és elszíneződése. A tünet típusa gomba fajtánként változik. A gomba terjedése a körömlemez egyre jellemzőbb leválását okozhatja, és a többi körmön is megjelenhetnek a tünetek.
Ha nem kezeled a problémát, súlyos szövődmények is kialakulhatnak, például fertőzés, bőrgennyesedés vagy akár érgyulladás is. A gombás fertőzés a test más részeire is átterjedhet, és egyéb gombás fertőzéseket, így például lágyéktáji gombásodást okozhat.
Így kezeld!
A lábgomba kezelése fontos már a kezdeti tünetek megjelenésekor, mert viszonylag gyorsan súlyosbodhat a helyzet. Ez a betegség sajnos nem múlik el magától, enyhébb esetben fordulj gyógyszerészhez. Ha viszont a vény nélkül kapható készítmények nem segítenek, mindenképp keress fel bőrgyógyászt!
A SANA lábkezelő krém gombaölő teafaolajjal remek megoldás a megelőzésre és a már kialakult lábgomba kezelésére. A napi lábápolás mellett hatékonyan megvédi a bőröd a gombás fertőzésektől. Az egyik legeredményesebb természetes gombaölő hatóanyagának, a teafaolajnak és az egyéb aktív összetevőknek a kombinációja segít megszüntetni a már kialakult bőrgombát. Használhatod kúraszerűen vagy megelőző jelleggel, napi rendszerességgel mellékhatások nélkül. Nem zsíros, és nagyon könnyen felszívódik.
„Azt kell, mondjam, hogy hatásos ellenszer! Aki ilyen problémával küzd, annak ajánlom, hogy próbálja ki, hiszen nem egy drága termékről van szó, de ennek ellenére nagyon hatékony.”
Forrás: kremmania.hu
Ezek a cikkek is érdekelhetnek
A lúdtalp kialakulása és gyógyítása
A lúdtalp kialakulása számtalan okra visszavezethető, beleértve a genetikai hajlamot, a gyermekkori fejlődési zavarokat, valamint a túlsúlyt és a nem megfelelő lábbeli viselését is. A probléma nem csupán esztétikai, hanem komoly funkcionális következményekkel is járhat, beleértve a láb, a térd, a csípő és a gerinc fájdalmát is.
Világ körüli lábápolás: Különböző kultúrák lábápolási hagyományai és szertartásai
Az emberi test ápolása szinte minden kultúrában fontos szerepet játszik, viszont van egy olyan testrészünk, amelynek ápolásáról gyakran hajlamosak vagyunk megfeledkezni. Ez a testrész a lábunk. A lábak nemcsak a mindennapokban végzett mozgás alapját képezik, hanem egyes kultúrákban spirituális és szimbolikus jelentéssel is bírnak.
Mindent a habkőről!
Az otthoni lábápolás széles körben kezd egyre népszerűbbé válni. Főként a járványhelyzet idején mutatott erős növekedést, amikor is otthonunkban voltunk kénytelenek megoldani a szépségápolás minden részletét. A habkő egy elterjedt módja lett a láb otthoni hámlasztásának, viszont sokan nem megfelelően használják. Blogcikkünkben összeszedtünk minden fontos dolgot, amit a habkőröl, és annak használatáról tudnod kell.